Jak odnowić i pomalować drewniane okna ?
Firma Witrum w latach 1998 - 2014 , montowała okna drewniane prod. Stolbudu Włoszczowa. W poniższym artykule zawarte są wiadomości pomocne przy odnawianiu okien drewnianych. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób , które :
- chcą odnowić, pomalować okna drewniane produkcji Stolbud Włoszczowa (obecnie Stolbud Koronea),
- chcą dowiedzieć się jaki rodzaj farby zastosować do odnawiania okien , numery farb,
- chcą odmalować okna drewniane , produkcji innych producentów.
Rodzaje farb stosowanych w latach 1998 - 2014 do okien drewnianych i drzwi zewnętrznych produkowanych przez Stolbud Włoszczowa
W latach 90-tych stosowano farby chemoutwardzalne.Pod koniec lat 90-tych fabryka zaczęła stosować farby firmy Levis na bazie benzyny ekstrakcyjnej (tylko produkcja inna niż kolor biały). Od 2000 roku zaczęto stosować do malowania okien drewnianych i drzwi zewnętrznych , farby wodorozcieńczalne. Stosowano farby firmy Sigma i Gori.
Palety kolorów i numery farb w Stolbud włoszczowa.
Do oznaczania kolorów stosuje się dwie palety barw : RAL i NCS . Po oznaczeniu RAL lub NCS występuje numer koloru. W fabryce stosowano najczęściej następujące numery farb :
- RAL 9016 - to kolor biały , stosowany przez fabrykę jako kolor podstawowej bieli, produkcja seryjna i na zamówienie,
- RAL 8017 - to kolor brązowy , stosowany od 2000 roku do mniej więcej 2007 r w produkcji seryjnej,
- NCS-S6030-Y-40R - to kolor farby kryjącej, która była zamiennikiem koloru lazur dąb, z przeźroczystą strukturą drewna,
- NCS-S6030-Y-70R - to kolor farby kryjącej, która była zamiennikiem koloru lazur teak z przeźroczystą strukturą drewna (widoczny rysunek drewna tzw. malowanie transparentne),
- niestety nie pamiętam numerów farb do lazurów tj. lazur dąb, lazur teak, lazur mahoń, lazur palisander, lazur kasztan.
Malowanie , odnawianie okna drewnianego , przygotowanie powierzchni.
Zazwyczaj okna produkcji stolbud włoszczowa wymagają tylko odnawiania na zewnątrz. Najważniejsze podczas odnawiania okien jest prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania. Samo malowanie jest elementem końcowym całego procesu. Jeżeli zostanie źle przygotowane podłoże do malowania , to nawet najlepsza farba nie utrzyma się długo na oknie. Przygotowanie powierzchni drewna do malowania (zakładam,że okno będzie malowane farbą kryjącą wodorozcieńczalną):
- Zeskrobać z ram okiennych złuszczającą się farbę. technika jest dowolna . Może to być wykonane za pomocą szpachelki , skrobaka lub papiery ściernego o większej granulacji np. 60 lub 80. Jeżeli istnieją połacie starej farby, które doskonale trzymają się podłoża to możemy to zostawić. Nie jest konieczne całkowite zeszlifowanie starej farby.
- Po wstępnym oczyszczeniu ram , należy za pomocą papieru ściernego, granulacji 120 lub 150 , lekko przeszlifować całą powierzchnię drewna.
- Powierzchnię trzeba odkurzyć i zrobić rzecz najważniejszą - odtłuścić powierzchnię , która będzie malowana. Z biegiem lat przez pęknięcia powłoki lakierniczej drewno było narażone na brud i tłuszcz , który pochodzi z zanieczyszczonego powietrza. Najważniejsza czynność to odtłuścić powierzchnie drewna. Brak tej operacji spowoduje ,że farba nie będzie się trzymać powierzchni drewna. W przypadku gdy drewno przez długi okres czasu było niezabezpieczone farbą, może się zdarzyć ,że tłuszcz mógł wniknąć głęboko w strukturę drewna i wtedy jest niemożliwe całkowite odtłuszczenie drewna. Do odtłuszczenia drewna stosuje się sodę kuchenną w ilości 4 łyżeczki na 1 litr wody. Tak przygotowany roztwór powinien być lekko ciepły.
- Po odtłuszczeniu należy poczekać do wyschnięcia powierzchni ram okiennych (najlepiej wykonywać odnawianie latem) i po ich wyschnięciu należy ponownie lekko przeszlifować powierzchnię papierem o granulacji 150.
- Przygotowaną powierzchnię drewna do malowania należy zagruntować rozrzedzoną, rzadką farbą. Oczywiście zakładam ,że malujemy okna farbą wodorozcieńczalną, taką jaką były pierwotnie pomalowane. Zabieg ten ma na celu nasycić włókna drzewne farbą poprawiając przyczepność powierzchni pod dalsze malowanie.
- Po wyschnięciu lekko przeszlifować powierzchnię papierem 150.
- Po odkurzeniu malujemy okna pierwszą warstwą farby (konsystencja farby taka jak przygotowana w mieszalni farb).
- Po wyschnięciu lekko przeszlifować powierzchnię papierem 150.
- Po odkurzeniu nanosimy drugą warstwę farby.
Komentaż
- Jeżeli powłoka lakiernicza okien jest lekko popękana tylko w niektórych miejscach , to można się ograniczyć do wykonania farbą miejscowych zaprawek ( czyli miejscowego malowania farbą).
- W sytuacji gdy okna pierwotnie były malowane farbami typu lazur dąb , lazur teak , malowania można dokonać od strony zewnętrznej farbami kryjącymi (zamienniki lazurów). Po zakończonym malowaniu z odległości 2 metrów nie będzie widać czy zastosowana farba była farbą lazur czy farbą kryjącą.
- Odnawianie powłok tzw. lazur , poprzez malowanie okien tymi samymi farbami lazur jest mało efektywne. Powstają jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Po malowaniu wygląda to mało estetycznie.
Gdzie można kupić farbę dobrej jakości ?
Polecam mieszalnie farb , które rozsiane są na terenie całej Warszawy. Unikałbym mieszalni farb w supermarketach. Nie od dzisiaj wiadomo ,że dla supermarketów produkuje się wyroby tańsze , więc słabszej jakości. Wiem to z doświadczenia.